Oczekiwany kryzys stał się faktem – ponad 80% Europejczyków martwi się rosnącymi kosztami życia. Ten szczególny czas wymaga większej wrażliwości również ze strony marek w kontekście komunikacji z klientem. Jak powinna wyglądać obsługa Facebooka i szerzej pojęty marketing w dobie kryzysu?
Przede wszystkim empatia
Prowadzenie fanpage’a to nie tylko biznes, ale i odpowiedzialność. Klient, żeby nawiązać relację z marką, musi czuć się przez nią zrozumiany. A jeżeli boryka się z rosnącymi czynszami, oprocentowaniem kredytów hipotecznych, wyżywienia i energii, to wpływa to wyraźnie na jego samopoczucie. Nie wystarczy samo wspomnienie w komunikacji marketingowej o kryzysie, co może być odebrane jako cyniczne. Cenniejsze dla konsumenta jest zrozumienie go i wykazanie tego w dialogu. Marketing w dobie kryzysu musi opierać się przede wszystkim na empatii.
Rezygnacja z marketingu nieistotnego
Czasy kryzysu szczególnie uwrażliwiają na pewne istotne kwestie w komunikacji. Klienci jak nigdy wcześniej zaczynają zauważać niepotrzebne zabiegi, jak np. reklama tańszego ubezpieczenia komunikacyjnego dla osoby, która nie posiada samochodu lub zniżka do restauracji oddalonej o wiele kilometrów od miejsca zamieszkania. Problematyczne może być też reklamowanie towarów luksusowych do osób mniej zamożnych, którzy prawdopodobnie odczuwają kryzys dotkliwiej. Słowem kluczem jest więc sprecyzowane targetowanie reklam i wykorzystywanie tego w umiejętny sposób.
Kliencki radykalizm
Skoro konsumenci są w czasach kryzysu bardziej wyczuleni na potknięcia marek, to i ich decyzje mogą być radykalne. Klienci otrzymujący niedopasowane do nich treści przesyłane z dużą częstotliwością mogą wypisywać się z list e-mailowych danej marki lub więc zaprzestać obserwowania stron marki w mediach społecznościowych. Negatywne nastawienie do danej marki może się odbić czkawką – klienci jeszcze gorzej znoszą w ingerowanie w życie prywatne, kwestie wrażliwe oraz w zbyt natrętne reklamowanie się. Kluczem do sukcesu w działaniach marketingowych w dobie kryzysu jest więc wyczucie na każdym etapie działań.