To musiało się wydarzyć – treści, do których przywykliśmy, powoli przestają być wystarczające, by prowadzić skuteczną komunikację. Content marketing w kolejnych latach musi czerpać z możliwości, które daje sztuczna inteligencja i jej narzędzia, otwierać się na nowe rozwiązania technologiczne i oprzeć o drobiazgową analizę preferencji konsumenta, o których wiemy coraz więcej.
Content marketing – siła personalizacji
Content skrojony pod odbiorcę to nie tylko kwestia wysyłania imiennych mailingów czy identyfikacji użytkownika przez chatboty. Nowoczesne technologie, z narzędziami sztucznej inteligencji na czele, generują nieprzerwany strumień informacji o użytkownikach, ich potrzebach, celach i marzeniach, które powinny znaleźć odzwierciedlenie w treściach marketingowych.
Swobodne sięganie do tego zdroju to wciąż kwestia przyszłości, choć niedalekiej, w której personalizację zastąpi hiper-personalizacja. Już dziś warto jednak korzystać z podstawowych narzędzi sztucznej inteligencji, która pozwala analizować wyboru użytkownika w sklepie, odnotowywać jego ścieżkę zakupową i wyciągać wnioski na temat jego preferencji, co pozwoli kierować w jego stronę skuteczniejsze komunikaty. Z tych możliwości warto korzystać także przy tworzeniu komunikatów w social mediach, które szturmem podbijają niewielkie marki ze ściśle określoną grupą odbiorców.
Ostatni rok pokazał, że lojalność klientów jest kluczowa, by marka utrzymała się w nawet najtrudniejszych czasach, a personalizacja jest cennym narzędziem jej budowania.
Czas chatbotów
Obsługa klienta to kolejny, niezwykle ważny element budowania lojalności wobec marki. Oczekiwania klientów co do jej poziomu nieustannie rosną – chcą oni, by ich potrzeby były spełniane, a problemy rozwiązywane tak szybko, jak to możliwe. Odpowiedzią na te oczekiwania jest rosnąca popularność chatbotów, które są w stanie szybko i precyzyjnie odpowiedzieć na zapytanie klienta, jeśli są właściwie zaprojektowane. Skuteczny chatbot nie tylko wyposażony jest w mnóstwo ścieżek problemów, umożliwiających szybką reakcję, ale również ma zdolność uczenia się, co pozwala zwiększyć jego efektywność z biegiem czasu. To, co przed laty było nowinką, już wkrótce może okazać się niezbędne w komunikacji z klientem – warto więc rozważyć uwzględnienie użycia chatbotów w planie marketingowym.
W świecie rozszerzonej rzeczywistości
Content marketing zaczyna wchodzić w niezbadane dotąd rejony, powiązane ściśle z postępem technologicznym. W kontekście rozszerzonej rzeczywistości mowa o rozwiązaniach umożliwiających między innymi „cyfrowe” przymierzanie ubrań czy zapoznawanie się z cechami produktu, który aplikacjach rozpozna za pośrednictwem kamery telefonu. Rozwiązania te powoli wkraczają w świat marketingu i wymagają odpowiedniego zastosowania i oprawy, a warunkiem ich skuteczności jest responsywność i niezawodność, Poszukiwanie nowych metod prezentacji treści na stronie, zbliżających doświadczenie wirtualne do rzeczywistego, to również świetne narzędzie w czasach globalnej wioski, gdy nasze produkty i usługi są transgraniczne.
Znajdź swój głos
Poszukiwanie nowych form content marketingu prowadzi nas w stronę wyszukiwania głosowego, zyskującego coraz większą popularność. Korzystamy z niego w biegu, podczas jazdy samochodem i w każdej sytuacji, w której pisanie nie jest najbardziej optymalną opcją. Stosowanie tego narzędzia na szeroką skalę przez konkretne marki to wciąż kwestia przyszłości, ale już teraz warto pomyśleć o o optymalizacji treści pod kątem wyszukiwani głosowych, na przykład w wyszukiwarce Google.